205 views / 08 Eylül 2014,Pazartesi / Yorum : 0


Eskiden cep telefonlarına eklenen kameralar çok bir faydası olmayan süs aparatlarıydı ve bunlarla çekilen fotoğraflar herhangi bir dijital kamera ile çekilen fotoğrafların yanından bile geçemezdi. Ancak işler değişti ve bugün Google Android tabletler ve telefonlar 5MP ve üzerinde görüntü kaliteleri LED flashları ve görüntü sabitleyicileri ile umut vaat eden sonuçlar verebiliyorlar. Artık telefonlardaki kameralar bayağı iyi durumda, öyle ki aniden fotoğraf çekmeniz gerektiğinde dijital kameranızı evde unutsanız bile fazla üzülmenize gerek kalmıyor. Her seferinde iyi sonuç almak için bazı kuralları dikkat etmeniz gerekli.

İyi fotoğraflar için öncelikle flaş kullanımına dikkat etmek gerekiyor. Parlak güneş ışığı varken bile flash kullanmak keskin gölgeler yakalamak konusunda size yardımcı olabilir. Telefonunuzla fotoğrafını çektiğiniz kişi ya da objeye yakın durun böylece flaş tüm detayları sizin için ortaya çıkaracaktır.

Kameranızdaki ISO’yu değiştirdiğiniz de aslında onun ışığa olan duyarlılığını değiştirmiş olursunuz. Örneğin gece çekimi yaparken ISO’yu arttırmak flash kullanmaktan daha yararlı olabilir. Ancak yine de ISO’yu çok arttırmayın çünkü bu fotoğraflarınızda dijital kirlilik yaratacaktır ve çektiğiniz fotoğraflarda umulmadık koyu ya da açık renkte pikseller olacaktır. Otomatik odaklanma özelliği sayesinde fotoğraflarınız kamerayı çok sallamadığınız sürece net olacaktır. Ancak telefonu sabit tutmak çok önemli. İki elinizi de kullanın ve dirsekleriniz ile vücudunuzdan destek alın. Eğer bol ışıklı bir ortamda fotoğraf çekiyorsanız objektif hızını arttırın.

Bulanıklık her zaman kötü değildir. Çekilen objeyi geri planın önüne çıkararak fotoğrafa daha yumuşak bir arka plan kazandırır. Fotoğraflarda Bokeh arka plandaki objelerin tamamen kaybolması ya da bulanık gözükmesidir.

Zamanlayıcı eğer kendinizi de çekecekseniz titreşim olmayan fotoğraflar elde etmek için iyi bir yol. Cihazınızın kamera ayarlarında zamanlayıcı yoksa uygulamalar sayesinde elde edilebilir. Android Market’ten Camera Zoom FX’i indirebilirsiniz.

Kamera ayarlarında Sepya gibi uygulayabileceğiniz filtreler bulabilirsiniz. Android Market’ten de Pixlr, Instagram, Snapspeed gibi kaliteli filtreleme uygulamaları indirebilirsiniz. Düşük çözünürlüklü kamera sahipleri için de bir öneri. Telefonunuzda zoom yoksa telefonunuz ile yakın çekimler yapmayı deneyin. Telefonunuzla fotoğrafını çektiniz objeye yaklaşmak her zaman iyi sonuç verecektir.

Kaynak : Androidciyiz.net
Bir Cevap Yazın