165 views / 24 Eylül 2014,Çarşamba / Yorum : 0


Teknolojiyi yakından takip edenlerin adeta nefeslerini tutarak beklediği Android L’nin önümüzdeki Ekim-Kasım ayı gibi piyasada olması bekleniyor. Bu müjdeli haber, teknoloji meraklılarının heyecanını adeta zirve yaptırdı.

Linux tabanlı mobil cihazlar için, piyasaya çıktığı 2007 yılından bu yana geliştirilen Android işletim sisteminin en büyük özelliği telif hakkı olmayan açık kaynak kodlu olmasıdır. ‘.apk ‘ dosya uzantısı kullanan Android işletim sistemi, sürekli kendini yenileyerek, kullanıcısını heyecanlandırmayı devam ettirmiştir. Google, 25 Haziran 2014’de yeni sistemini piyasaya süreceğini duyurdu. Adroid L ismiyle piyasaya sürülmesi beklenen yeni güncellemenin ne zaman piyasada olacağı ise henüz kesin olarak bilinmiyor. Ancak, bazı kaynaklar, ekim-kasım, bazı kaynaklar ise kasım-aralık ayı gibi Android L’nin mobil cihazlara yüklenebileceğini söylüyor.

Akıllı cep telefonları başta olmak üzere mobil cihazların işletim sistemi olarak basitçe açıklanabilecek olan ‘Android’, kelime olarak ‘İnsan görünümünde robot’ anlamına gelmektedir.

BATARYA ÖMRÜ UZAYACAK

Yeni geliştirilen Android L ile özellikle cep telefonlarını batarya ömürleri optimize edilecek. Böylece piller daha uzun süre dayanacak. Google kaynaklı bilgilere göre, Android L’nin en büyük değişikliği kilit ekranında yaşanacak. Cep telefonları kilitli konumdayken görünen arayüzde, daha fazla bildirim bulunacak. Kilit ekranında bildirimler, kendi eylem düğmeleri ile birlikte ekranda olacak. Ayrıca Android L ile birlikte son uygulamalar menüsünde de uç boyutlu görünüm yeniden tasarlandı. Örneğin Web tarayıcısındaki son ziyaret edilen sekmeler ayrı kartlar olarak gösterilecek.

SİZİ TANIYACAK

Android L ile cep telefonunuz sizin yanında olduğunu bilecek ya da sesinizden tanıyacak ve telefon kilit ekranını otomatik olarak açacak. Android L ile,  HD (Yüksek çözünürlüklü) oyunlarda daha kaliteli görüntü yakalamak için, grafik motorunda da önemli gelişmeler yaşanacak. Böylece HD oyunlar daha bir zevkli olacak.

GOOGLE, APPLE REKABETİ SÜRÜYOR

Google’ın Android L’si ile Apple’ın İOS 8’i elbette ki kullanıcılar ve teknoloji yorumcuları tarafından her ikisi de piyasaya çıkar çıkmaz karşılaştırılıp, yorumlanacak. İki rakip sistem arasındaki farklar acımasızca eleştirilecek. İOS 8 için, iPhone 4S, iPad 2, iPad Mini ye ihtiyaç duyulurken,  Android L için  GoogleNexus 5 veya Nexus 7 gerekecek. Bu arada Samsung’un da AndroidL’yi  Galaxy S5 ve GalaxyNote 4’ün kullanıma uygun hale getireceği öğrenildi.

Kaynak : Androidciyiz.net
Bir Cevap Yazın