42 views / 16 Mayıs 2017,Salı / Yorum : 0


USBden UEFI Modlu Windows 7  Kurma Rehberi

Windows 7’i UEFI mod’lu şekilde USB’den kurmak için yapmanız gerekenler bu ipucunda…

UEFI-BIOS’lu Windos 7 işletim sistemini USB bellek üzerinden kurmak istediğinizde, UEFI mod’unun seçilebilir olmadığını fark edeceksiniz. Bunun nedeni bellekte UEFI Bootloader‘ın olmaması. Kurulum yazılımı Windows 7’nin UEFI mod’unda kurulumuna başlatmak için bootloader’a ihtiyaç duyuyor. Eğer bu sorunla karşılaşırsanız, birkaç basit tıklamayla belleğinize UEFI özelliğini kazandırabilirsiniz. İlkin USB belleğinizi kurulum dosyalarını kopyalamak ve önyükleme için hazırlayın. Bunun için USB belleği PC’ye takın ve [Windows] + [R] tuş bileşimiyle açılan çalıştır alanına “cmd” yazarak komut istemcisini açın.

Komut alanına “disk part” yazarak diskpart.exe uygulamasını başlatın. Karşınıza gelen yeni pencerede, sisteminizdeki tüm diskleri görüntülemek için “list disk” komutunu yazıp [Enter] tuşuna basın. Buradan USB belleğinizin hangi disk numarasına sahip olduğunu görün ve “select disk 1” gibi diskinizin no’sunu yazarak belleği etkinleştirin. Hangi diskin USB olduğunu listelenen disklerdeki boyuttan kolaylıkla anlayabilirsiniz. Şimdi “clean” yazarak belleği temizleyin ve “create partition primary” yazarak yeni bir bölüm oluşturun.

Bölümü “select.partition.1” ile seçin. “Active” ile bölümün önyükleme yapabilmesini ve “format fs=fat32 quick” ile FAT32 dosya sistemi biçimlendirmesini yapın. “Assign” komutuyla uygun olan disk harfini atayın ve “exit” ile komut istemcisinden çıkın. Artık Windows 7 kurulum DVD’si içeriğini belleğinize “xcopy.X:\*.*./s/e/f. Y:\” komutuyla atayabilirsiniz. Tabii bu komut dizisinde
“X” yerine DVD sürücü harfini ve “Y” yerine USB diskinizin harfini girmeniz gerekiyor. Akabinde UEFI kurulumunun başlatılması gerekiyor. Bunun için bellekteki Windows Explorer’dan “\efi\microsoft”‘a geçin ve “boot” alt klasörünü “\efi”ye kopyalayın. Şimdi kurulum DVD’sindeki “sources” klasöründen “install.wim” dosyasını 7-zip gibi bir yazılımla açın. Akabinde “install.fin” dosyasını “\1\Windows\Boot\EFI”ye taşıyın. Bootloader “bootmgfw.efi”yi bellekteki “\efi\boot”a taşıyın. Dosyanın adını “bootx64.efi” olarak değiştirerek UEFI-BIOS olarak tanınmasını sağlayın.

Kaynak : Androidciyiz.net
Etiketler: , , ,

Bir Cevap Yazın