Piller, giderek güç kazanan, aynı zamanda büyüyen cihazların önündeki büyük engellerden biri olarak görülmektedir. Bu sorunu çözüme kavuşturmak için geliştirilmekte olan bir çok farklı teknoloji bulunmaktadır, ancak çoğunun önümüzdeki yıllarda bile biz tüketiciler tarafından kullanılabilir duruma geldiğini görmeyebiliriz. Fakat, yeni bir şirket, 2016 gibi yakın bir zamanda enerji yoğunluğunu iki katına çıkaracak olan yeni pilini pazara süreceğini söylemekte.

Pil, lityum iyon pillerin genelinde kullanılan grafit anotun yerine oldukça ince bir lityum metal folyosu yerleştirmekte. Bu, aslında oldukça yeni bir fikir değil; benzer girişimler önceki zamanlarda pilin yaşamının çabuk tükenmesine ve hatta kısa devrelere yol açmıştı. Fakat şirket, bu sıkıntıları lityum metal folyonun üzerine katı bir elektrolit tabaka ekleyerek çözmüş görünüyor.

SolidEnergy, prototipin yüz kez şarj olabildiğini, bu esnada pil potansiyelinin %80’ini koruduğunu ifade ediyor.

Pil devrimine çok yakın bir süreçte olabiliriz çünkü SolidEnergy şirketi, pilinin ticari sürümünü önümüzdeki yıl telefon ve tabletlerde kullanılmak üzere pazara sürmeyi hedefliyor.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz