Son zamanların en çok gündemde olan konularından 5G teknolojisi hakkında en son Recep Tayyip Erdoğan’ın 4G teknolojisinin yerine 5G‘ye geçelim sözünün hemen ardından ortalık iyice karıştı.

Malumunuz, operatörler henüz 4G‘ye tam anlamı ile geçmemişken ve bu konuda halen tüm kanallar üzerinde artık 4G teknolojisine geçiyoruz haberleri ile kutlama yaparken, 5G teknolojisi için yine uzun bir zaman beklemek gerekecek. Peki bu kadar haberi yapılan 4G ve 5G teknolojisinin arasında ne gibi farklar bulunmaktadır? 5G internet teknolojisi bizlere gerçekten de lazım olacak mı?

4G için Ne Gerekli?

Türkiye’de halen aktif olarak kullanımda olan 3G teknolojisinden hemen sonra, yeni gelmesi planlanan 4G teknoloji için öncelik olarak 4G destekli bir cihaza sahip olunması gerekmektedir. Maalesef şu durumda sadece yeni akıllı telefon modelleri 4G teknolojisini desteklemektedir.

5G teknolojisi nedir?

5G, kelime manası olarak beşinci nesil kablosuz iletişim teknolojisi ile ifade edilmektedir. 5G teknolojisi, direk uydu çıkışına sahip dosya transferiyle 4G teknolojisine göre daha kolay bir bağlantı olanağı sunmaktadır.

5G teknolojisinin farklı bir avantajı ise enerji durumunda sağlamış olduğu ciddi tasarruf olanağı olmasıdır.

Sonuç itibari ile 4G teknolojisi yerine direk 5G teknolojine geçilmesi esasen en doğru olanıdır, fakat buradaki en önemli noktanın, eğer 5G teknolojine geçersek, 5G teknolojisi destekli cihaz talebinde büyük bir artış yaşanacağının da unutulmaması gerekmektedir.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz