254 views / 26 Eylül 2014,Cuma / Yorum : 0

Akıllı telefonunuzun evinizdeki, işyerinizdeki internet ağınızın güvenliğinde de size yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz?

Ev ve işyerlerinizde kullandığınız WiFi bağlantınızın, istemediğiniz, tanımadığınız kullanıcılar tarafından kırılmasının pek çok yolu var. Ancak, akıllı telefonunuzla bunun önüne geçebilirsiniz. Günümüzde pek çok işe yarayan android işletim sistemli cihazlar için gerçekleştirilen uygulamalar ile kimin WiFi ağınıza sızdığını belirleyebilir, engelleyebilir, hatta sizin dışınızda ağa bağlantıyı tamamen iptal edebilirsiniz.

Google Play Store’da bunun için yazılmış uygulamalar mevcut. Fing  adındaki ağ araçları uygulamasını ücretsiz olarak indirebilirsiniz.

Ardından, akıllı telefonunuzu test etmek istediğiniz ağa bağlayın. Uygulamanın ana sayfasının üst tarafında ağınızın adı ile birlikte yenileme ve ayarlar seçeneklerini göreceksiniz. Yenilemeyi seçin. Şimdi, ağınızdaki bilgisayar ya da akıllı telefonların listesini göreceksiniz.

Burada listede ağınıza sızan kişinin IP adresini görebilir, hatta dilerseniz bu adrese yeni bir isim bile verebilirsiniz. Ağınıza izinsiz giriş yapan cihazı belirledikten sonra NAT ve MAC bilgilerine ulaşabilir ve router’a bağlanarak gelecekte davetsiz misafirlerin ağınıza bağlanmasını engelleyebilirsiniz.

SMS İLE İNTERNET

İnternet bağlantınız olmadan internete girebilmek, imkansız gibi gelebilir. Ama,android işletim sistemi kullanan akıllı telefonlar için Google Play Store’aCosmos Browser adında yeni bir uygulama geliyor.

Bu uygulamanın çalışma prensibi şöyle; telefonunuz internet ağına bağlı değilken internette dolaşamazsınız ama SMS alıp, gönderebilirsiniz. Uygulamayı tasarlayan geliştiricinin iddiası, SMS aracılığıyla linkler üzerinden, internetiniz olmasa bile size surf yaptırabilmek. Program çok kısaca şöyle çalışacak. Girmek istediğiniz linki CosmosBrowser’a koyun. Bu SMS olarak Cosmos’a gönderilecek. Ardından Cosmos, size SMS’ler gönderecek. BU SMS’Ler üzerinden de linkde yer alan içeriğe ulaşabileceksiniz.

Kaynak : Androidciyiz.netBir cevap yazın