FREAK şifreli dosyaların kolaylıkla tehlikeye düşmesine yol açan bir tehlike olarak karşımıza çıkıyor. Sorun uygulamaların aktif olarak saldırı durumlarına karşı yamalanmamış olmasından ötürü ileri geliyor.

Güvenlik araştırma firması olan FireEye yamasız olan uygulamaları tespit edemedi. Fakat uygulamaların finans, alışveriş, işletme, pc güvenliği kategorilerinde olduğunu ortaya koymuş oldu. Güvenlik firması ilgili sorunun giderilmesi konusunda biraz zamana ihtiyaç duyulduğunu belirtiyor. Uygulama sorunlarının giderilmemesi de gün geçtikçe kullanıcılar için fazlası ile bir risk oluşturuyor.

Ayrıca araştırmacılar programlar ve web browserlerinin bir çoğunluğunun FREAK tehlkesine karşı savunmasız olduklarını belirtti. Bu durumun kaynağının ABD iktidarının 90’lı senelerde ihracat kısıtlamalarından dolayı olduğu vurgulanıyor. Oldukça güçlü şifreleme sistemine sahip ürünlerin farklı bölgelere satışının yasaklandığı da yorumlar arasında yer alıyor. FireEye gelişmeyle alakalı olarak şu açıklamayı yaptı;

FREAK tehlikesi özellikle mobil uygulamalarda ciddi gizlilik ve güvenlik tehdidi yaratmaktadır. Web sitesi yöneticilerinin çok kısa bir zaman içerisinde bu sorunu çözmeleri konusunda tehlikeye karşı odaklanmalarını istemekteyiz.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz