1.597 views / 11 Ocak 2014,Cumartesi / Yorum : 0

Google, android 4.4 KitKat sürümünü yayınlayarak kullanıcıların dikkatini üstüne çekmeyi yine başardı. Kullanıcılardan gelen dönütlere bakıldığında Google’ın android KitKat ile istediğini elde ettiği görülüyor. Ayrıca google bu android sürümünde ilk defa tescilli bir markanın adına yer veriyor. Bu kapsamda tanınmış çikolata firması nestle ile ortaklık anlaşmasına vardı. Android KitKat 4.4 ile gelen yeniliklere şimdi göz atalım.

Görsel Dizayn ve Arayüz (Launcher)

Jelly Bean 4.3 ile KitKat 4.4 arasında çok yumuşak bir geçiş dikkatimizi çekiyor. KitKat ile gelen köklü değişiklik olarak tanımlayabileceğimiz farklılıklar mevcut değil. İlk dikkatimizi çeken bildirim sekmesinde bulunan küçük simgelerin renginin beyaz oluşu. Ayrıca menü sonuna veya ana pencerede ki pencerelerin sonuna geldiğinizde çıkan mavi geçiş efekti KitKat ile birlikte beyaz olmuş. Ana pencerede gelen Google Now özelliği yine bizi karşılayan ilk widget olarak gözüküyor. Ayrıca ana ekran üzerinde uzun basınca açılan menüye artık widget kısmı eklenmiş. Böyle uygulamalar penceresine gitmeye gerek kalmaksızın hızlı bir şekilde widget seçim penceresine ulaşabiliyoruz.

Donanım, Performans ve Kaynak Kullanımı

Aslında Google KitKat ile görsellikten çok donanımsal çözümler getirmeyi hedeflemiş gibi görünüyor. Böyle düşünmemizin en büyük sebebi ise 512 MB RAM miktarına sahip cihazlar için KitKat desteği vermesi. Geliştirilen özel bir yazılım sayesinde işletim sistemi kendisini küçük ölçekli RAM miktarına sahip telefonlar için optimize ediyor. Bu noktada alt seviye akıllı telefonlara sahip olan kullanıcılar sevinebilirler fakat maalesef google hali hazırdaki ürünlerden ziyade yeni çıkacak olan orta ve alt sınıf donanım özelliklere sahip telefonlara hitap etmeyi amaçlıyor. Yani Eski telefonunuza maalesef KitKat güncellemesi gelecek gibi görünmüyor. Zira telefon firmaları da bu işin altından kalkabilecek gibi görünmüyor.

Mesajlaşma ve Batarya Kullanım Ömrü

Hangouts yazılımı artık daha gelişmiş durumda. Öyle ki  MMS ve SMS gönderimi yapmak için varsayılan uygulama haline getirilmiş durumda. Ayrıca yazılıma emotion simgeleri özelliği de geldiği görülüyor. Batarya konusuna gelecek olursak, google androidin bu sürümünde şarj kullanımını daha da azaltmayı ve optimize etmeyi amaçlamış. Kullancıların belirttiğine göre cihazların kullanım ömründe gözle görülür bir iyileşme olduğu yönünde. Sensörlerin kullanımı açısında bir iyileştirme olduğu ve bunun batarya ömrüne faydası olduğu belirtiliyor.

Kaynak : Androidciyiz.netBir cevap yazın