Google’ın cep telefonu, tablet bilgisayar gibi mobil cihazlar için ürettiği Android işletim sistemleri, hayatımızı çok daha zevkli hale getiriyor. Android sistemler ile akıllı cihazlarımızdan her yeni uygulamada çok daha fazla verim alıp, çok daha fazla iş yapabiliyoruz.

Akıllı telefonlarımızın beyni konumundaki Android işletim sistemi, Android 1.0 ile piyasaya çıkıp,  HTC Dream’in işletim sistemi olarak cep telefonunda ilk kez kullanıldığında, yalnızca kamera desteği Wi-Fi, bluetooth, klasörler, web tarayıcısı, uyarılar, sesli arama, YouTube, alarmlı saat, galeri gibi özellikler sunuyordu. Bugüne gelindiğinde, çıkarılan çok sayıdaki sürüm ve yenilikler ile Android İşletim sistemi kullanıcısına Google Maps, çoklu kamera, çoklu dokunmatik desteği, yüz tanıma, Android Wear ile adım sayma, nabız kontrolü gibi akla gelebilecek birçok uygulamayı sunabiliyor.

Google’ın Android sistemi, elbette ki rakipleriyle özellikle de Apple’ın İOS sistemiyle sık sık karşılaştırılır. Android işletim sisteminin, rakiplerine göre olan artılarını şöyle sıralayabiliriz;

Android sistem açık kod kullanmaktadır. Bu nedenle de her uygulamaya kolayca erişim sağlanır. Uygulama mağazası olan Google Play Store oldukça geniş ve her zevke göre uygulamalarla doludur. Google Play marketinden 400 binin üzerinde uygulama bulunmaktadır. Marketteki bu uygulamalardan ücret ödeyerek, ya da ücretsiz bölümünden bedava faydalanmak mümkün olur. Ayrıca, sistemin ‘.apk’ uzantıya sahip olması, Google Play dışında da uygulamaları telefonunuzu yüklemenize olanak sağlar.

Android sistem kullanan cihazlardaki ana ekranlara Widget denilen kısa yollar kullanıcı tarafından eklenerek, telefon daha da kişiselleştirilip, kolay ulaşım sağlanabilir. Bu widget’ler sayesinde menüde kaybolmadan, twitter, facebook, haberler, hava durumu gibi bir çok uygulamaya ana ekrandan erişim gerçekleşir.

Android sistemli mobil cihazlar, bilgisayar, televizyon gibi cihazlara bağlandığında USB gibi işlev yapmaktadır. Bu sayede, mobil cihazınızdaki dosyalar kolaylıkla aktarılabilir.  Sürekli yapılan güncellemeler sayesinde, Android Sisteme sahip mobil cihazları kullananlar, gelişen uygulamalara kolaylıkla güncelleme yaparak sahip olabiliyor.

Böylesine teknolojiyi ve böylesine hayatımızı, işimizi kolaylaştıran uygulamayı kullanabilmemizi sağlayan android işletim sistemi, kuşkusuz ki sunacağı bir çok yenilik ile hayatımıza renk katmayı, onu daha zevkli hale getirmeyi sürdürecek.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz