Akıllı cep telefonlarında artırılan yeni gelişmiş fonksiyonlarla kullanıcılar kullandıkları bu cihazlarda daha fazla depolama alanlarına ihtiyaç duyarlar. Bazı akıllı telefon üreticileri bu konunun üstesinden gelebilmek için sundukları dahili hafızanın yanında birde microSD kart desteği sunarlar. HTC One, iPhone ve Galaxy S4 gibi akıllı cep telefonları sundukları 64 GB’lık geniş hafıza desteği ile kullanıcıları memnun etmektedirler.

mini-microSD-reader-1

MicroSD hafıza kartı desteklemeyen Droid DNA ve NExus gibi cihazlar ise sundukları sınırlı hafıza ile kullanıcılar arasında olumsuz yönde eleştirilen akıllı telefonlardır. Üreticiler bu gibi durumlarda kullanıcılarını bulut hizmetlerine yönlendirmektedirler. Ancak gerek kullanım ağı ve gerekse sürekli bir şekilde mobil internet sağlanamayacağından kullanıcılar daha çok takılabilir hafızalara yönleniyorlar.

 

Ancak kickstarter diye adlandırılan bir yöntem ile Android işletim sistemi kullanan tablet ve telefonlarda kullanılabilecek mini microSD kartlar, cihazların üzerinde bulunan microUSB bağlantısı sayesinde cihaza girişi yapılarak 32GB’a kadar yüksek bir hafızayı microSDHC desteği ve 64GB gibi çok yüksek bir harici hafızayı da microSDXC desteği olarak sunuyor. Ancak bu bağlantının çalışa bilmesi için akıllı telefonun veya tabletin OTG bağlantısını desteklemesi gerekmektedir.

 

Galaxy serisinden SII ve SIII, Note serisinden Note ve NoteII, Motorolanın cihazlarından ise RAZR HD, RAZR Z, RAZR MAXX HD bunları takiben HTC’nin telefonlarından ise One X+ ve Evo 4G LTE gibi cihazlar bu bağlantıyı üst düzeyde desteklemektedirler. Bu destek için cihazların root’lu olmaları gerekmektedir. Ancak bu sistemi geliştiren girişimcilerinde sundukları özel bir custom ROM da bu bağlantı için yeterlidir.

 

Bu teknoloji yakın bir zaman da bir anahtarlık ile birlikte 8$ gibi bir ücretle kullanıcılarla buluşacak.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz