118 views / 21 Ekim 2014,Salı / Yorum : 0

Android sürümlerini daha iyi pazarlamak isteyen Google, dev şekerleme firmaları ile ortaklığına son sürat devam ediyor. Google en son büyük Android sürümünü duyurdu ve şimdi de bu sürümle gelecek yenilikler merak ediliyor. Android L olarak bilinen Lolipop Android tarihinin en gözle görülür yeniliklerinden biri olarak tanıtılıyor. Yeni güncelleme ile Androidin iyice yenilenen arayüzü oldukça renkli bir tasarımla karşımıza çıkıyor. İşte sizlere Android L ile gelen 10 yeni özellik.

1- Yeni materyal tasarım

Google’nin yeni tasarım dili Material Design dili doğadan esinlenmiş ve baskı tabanlı grafik görünümüne sahip. Yani kağıt özelliklerine göre bir tasarım. Yeni güncelleme Android L’de materyal tasarım Android arayüzünde bir çok öğenin eskisine göre düz görünmesini sağlıyor.

2- Tüm ekranlarda Android

Google’nin yeni konsepti Android’de tüm ekranları bir araya getiriyor. Artık tablet, televizyon, diz üstü bilgisayar, saat, araba ve ev elektroniği olan bütün Android’leri tek ekranda görmek mümkün.

3- Yepyeni bildirim tasarımı

Artık bildirimler yepyeni bir tarz oluşturuyor. Android L’nin gelişmiş bildirimler sistemi önemli bildirimleri gösterirken, önemsiz olanları gizliyor. Android L’de bildirimleri okumak ve silmek kilit ekranından çok daha kolay ve hızlı şekilde gerçekleştirilebilecek.

4- 64 bit ART desteği

Yeni Android L sadece telefonunuzun arayüzünde değil kaputun altında da değişiklikler sunuyor. Bu işletim sistemi ile ART 64 Bit desteği de geliyor. Android Lollipop’un en büyük gelişimi ART yapısı olacak. 64 bit işlemci ile cihazlarda belirgin bir performans artışı olacak.

5- Project Volta pil ömrü arttırıcı

Project Volta, Android Lolipop ile birlikte gelerek pil kullanım süresini arttırıyor. Project Volta’da yeni bir API mevcut ve bu API günlük kullanımda neler yapıldığını ayarlayarak gereksiz olan işlemleri kapatıyor. Böylece cihaz pilden gereksiz yere harcamıyor.

6- Yeni son uygulamalar menüsü

Artık son kullanılanlar menüsü ayrı bir sekmede gösterilebilecek. Bu güncelleme ile sadece uygulamalar değil son kullanılan Chrome sekmeleri de deste biçiminde sıralanıyor ve erişilebiliyor. Bu tasarım Google tarafından üçüncü taraf geliştiricilere de açılacak.

7- Akıllı saat ile ekran kilidi açma

Evinizde Bluetooth bağlantılı bir akıllı saatiniz var ise akıllı telefonunuzun kilit ekranını şifre veya desen çizme işlemi olmadan akıllı saatiniz ile açmanız artık mümkün. Ancak bir çevrebirimi algılanmazsa yine şifre veya desen kilidi devreye giriyor. Aynı zamanda özel dosyalarınıza ulaşımı engelleyen misafir kullanıcı modu akıllı telefonlarda bu işletim sistemi ile birlikte yer alacak.

 

8- İş ve kişisel verileri ayırma

 

Android Lollipop ile Google, insanların iş ve kişisel yaşamda bir cihazı daha kolay kullanmasını sağlayacak yeni özellikler sunacağını duyurdu. İş ve kişisel verileri ayrı tutmak ve bir kaynaktan yardım almakta bunlardan biri.  Bu konuda son zamanlarda Google ve Samsung arasındaki artan işbirliğini görüyoruz. Bu konuda Google, Samsung Knox ile işbirliği yapmış.

9- Geliştirilmiş bağlamsal arama

Yeniden keşfetme üzerine yoğunlaşan Google’ın Google Search ile yaptıklarınızın daha iyi farkında olacaksınız.

Kaynak : Androidciyiz.netBir Cevap Yazın