Yılların ilerlemesi ile teknoloji de ilerlemiş durumda. Her geçen gün piyasaya yeni teknolojik ürünler çıkmakta. Bilgisayarlardan tutun cep telefonlarına kadar teknolojik ürünler hemen hemen hepimizin evinde ya da cebin de bulunmakta.

Android sistem destekli cep telefonlarınızın yedeğini alabilmeniz mümkün. Peki neyin yedeğini nasıl alabiliriz bundan bahsedelim. Genellikle cihazlarınızda güncelleme yapacakken aklınızda olan tek soru içerisindeki resim, video ve müziklerin silinmesi. İşte bu sorunun cevabını android sistemli cep telefonlarında yedekleme sistemi yanıtlamaktadır. Çünkü eğer bu dosyalar silinirse geri dönüşü neredeyse imkansız diyebiliriz. İşte tam bu yedekleme yapma sırasında karşınıza Rootlama diye bir konu başlığı çıkmaktadır. Rootlama demek, yetkisi olmayan hiçbir kullanıcı cihazda bir değişiklik yapamayacağız anlama gelmektedir. Root yetkisini aldığınız takdirde cihazınızdan her türlü işlemi halledebilirsiniz. Yedekleme mevzusuna geri döneceksek bazı dosyalarda Root gerekirken bazıların da ise Rootlama gerekmemektedir.

Örneğin, rehber, mesajlar, resim ve videoları yedeklemek için rootlama gerekmemektedir. Ancak tüm sistemi yedeklemek istiyorsanız rootlama yapmanız şart. Rehberi yedeklemek için rehbere girip menü tuşunu kullanarak İçe Aktar-Dışa Aktar seçeceğini seçip yedeklemesini yapabilirsiniz. Resim ve videoları yedeklemek için eğer hafıza kartı kullanıyorsanız resim ve videolarınız oraya kaydedilmiş olacaktır. Eğer hafıza kartı kullanmıyorsanız, cihazınızın depolama bölümünde DCIM klasörüne kaydedilmektedir. Bu klasörlerin içerisindeki bilgileri kopyala yapıştır mantığıyla başka bir dosyaya aktararak yedekleme işlemini kolaylıkla yapabilirsiniz. Cihazınızın rootlama özelliği olması için CWM Recovery indirmeniz gerekmektedir. İşleme başlarken cihaz modunu CWM Recovery’e alıyoruz. Daha sonra backup and restore bölümünden Backup kısmından direk sisteminizi yedeklemeye alabilirsiniz.

Yedekleme işlemleri bittiğinde ise geri dönüşüm için tekrar yapılan işlemleri yapmanız yeterli olacaktır.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz