112 views / 24 Kasım 2014,Pazartesi / Yorum : 0

Herkesin kendine ait bir özel hayatı ve başkalarızla paylaşmak istemediği sırları vardır. Kimin neyi saklamak istediği ise elbette kişiye kalmış. Saklanacak şey önemli bilgiler içeren bir not da olabilir, kirli çamaşırlarda. Peki telefonumuzdaki kişisel bilgileri ya da başkalarının görmesini istemediğimiz uygulamaları saklamanın bir yolu var mı? Evet var.

Aslında bu görevi gerçekleştirmek için -Android dünyasının çeşitliliği sağ olsun- birbirinden farklı yöntemler var. Bizim bu haberimizde kullanacağımız yol ise bir uygulama vasıtasıyla bu görevi yerine getirmek. Bu uygulamayı kullanarak resimlerden videolara, şarkılardan dökümanlara kadar bir çok çeşitli dosya türünü gizleyebilirsiniz.

Bu kullanışlı ve pratik uygulamanın ismi Smart Hide Calculator. Uygulamayı kullanmak gayet basit. Üstelik uygulamanın da kendine has bir “gizliliği” var. Zira Smart Hide Calculater’ı açtığınızda bir an yanlış uygulamayı indirdiğinizi bile düşünebilirsiniz! Uygulamanın arayüzü hesap makinesi olarak tasarlanmış. İlk açtığınızda sizden bir şifre belirlemenizi istiyor. Koymak istediğiniz şifreyi yazaratk “=” (eşittir) işaretine bastığınızda yazdığınız şifreyi onaylamanız gerekiyor.

Smart hide calc turkish 1
Şifrenizi belirleyip bir kere daha girerek onayladıktan sonra, ikinci bir şifre daha belirliyorsunuz.
Eğer olur da şifrenizi unutursanız diye 2. bir şifre daha belirliyorsunuz ve uygulamaya girip “123456789+987654321” i tuşladığınızda şifrenizi (belirlediğiniz ikinci şifre vasıtasıyla) sıfırlayabiliyorsunuz.

Bütün bu şifreleme işlemlerini hallettiyseniz gelelim uygulamanın nasıl kullanıldığına. Uygulamayı ilk açtığınızda sizi birebir, bildiğiniz bir hesap makinesi görünümü karşılıyor. Belirlediğiniz şifreyi girip “=” tuşuna bastığınızda ise asıl ekran gözlerinizin önünde açılıveriyor! Karşınıza çıkan ekranda üst sütunda 4 seçenek bulunuyor; “Hide Files- dosyaları gizle”, “Unhide Files-gizlenmiş dosyaları yeniden görünür yap”, “Freeze Apps- uygulamayı dondur/gizle”, “Un-Freeze Apps- dondurma/gizleme işlemini geri al” Uygulamaları gizleyebilmeniz için telefonunuzun root’lu olması gerekiyor fakat dosyaları root olmadan da gizleyebilirsiniz.

Smart hide calc turkish 2
Şifrenizi girdikten sonra gerçek arayüze ulaşıyorsunuz! “Hide Files” seçeneğini seçerek herhangi bir klasördeki belirli bir dosya türündeki bütün belgeleri gizleyebiliyorsunuz. Bunun için öncelikle hedef klasöre varıp “OK” tuşuna basmalısınız. / © AndroidPIT
Dosyaları gizleme işi ise oldukça basit. “Hide” seçeneğini seçtiğinizde telefonunuzdaki klasörlerin bir listesi geliyor. Klasörlerden ilerleyin ve hedefe vardığınızda “OK” tuşuna basın. Siz OK tuşuna basmadığınız müddetçe o klasör içerisindeki gizlenecek dosyaları da seçemiyorsunuz. OK’e tıkladıktan sonra karşınızda gizlemek istediğiniz dosyaların uzantısından oluşan bir liste çıkıyor. Bu listeden bir uzantı seçtiğinizde, o klasör içerisindeki o uzantıya sahip bütün veriler gizleniyor.

Smart hide calc turkish 3
Hedef klasöre vardığınızda, ekranda birşey gözükmese dahi “OK” tuşuna basın. Daha sonra karşınıza o klasörde bulunan dosyaların uzantılarını gösteren bir liste çıkacak. O listeden istediğiniz uzantıyı seçerek o uzantıya sahip dosyaları gizleyin.
Gizleme işlemini geri almak için (gizlediğiniz dosyaları yeniden görünür kılmak için) Unhide seçeneğini seçiyorsunuz ve sizi gizlediğiniz dosyaların bir listesi karşılıyor. Herhangi birini seçtiğinizde tekrardan görünür hale geliyorlar.

Kaynak : Androidciyiz.netBir Cevap Yazın