426 views / 27 Eylül 2014,Cumartesi / Yorum : 0

Masaüstü ya da dizüstü bilgisayarlarda, ‘pop-up’  (açılır pencere) reklamlar, kullanıcıyı zaman zaman sinirlendirecek kadar uygunsuz zamanlarda bir anda ekranda beliriverir. Hatta bu reklamların pek çoğu uygunsuz içerikli olduğundan kullanıcıyı zor durumda bırakır. Bu sorunu fark eden Chrome, Firefox gibi tarayıcılar, güçlü birer pop-up engelleyiciye sahiptir. Masaüstü ya da dizüstü bilgisayarlar pop-up reklamlardan kurtuldu. Ya android işletim sistemli telefonlar?

Akıllı telefonunuzdaki reklamları engelleyerek hem vakit kazanır, hem istemediğiniz reklamları görmek zorunda kalmaz, hem de internet paketinizi boşa harcamamış olursunuz.

Resim ya da video formatındaki bu reklamlar için cep telefonunuzdan bağlandığınızda ciddi bir veri hakkınızı harcayacaksınız. Siz internet sayfasına girer girmez reklam olan bu video ve resimler, otomatik olarak yükleniyor. Tüm bunların önüne geçmenin 2 farklı yolu bulunuyor.

İlk olarak, tarayıcınızın ayarlarını değiştirerek, reklamlara izin vermeyebilir, böylece veri kullanımını azaltırsınız.

Dolphin tarayıcısında nasıl yapacaksınız?

Tarayıcınızı açtığınızda sağ alt (veya sol alt) köşede gözüken yunus işaretine tıklayın, 3 seçenekten en alttakini seçin ve oradan “Ayarlar” menüsüne girin.Ayarlar menüsünde, ekranı biraz aşağı kaydırdığınızda “Web içeriği” seçeneğini göreceksiniz. Açmak için tıklayın.Buradan pop-up’ları engellemek için “Açılır pencereleri engelle” seçeneğini seçerseniz, tarayıcının otomatik pop-up engelleyicisini aktifleştirmiş olursunuz.

Eğer veri kullanımınızı da genel olarak düşürmek istiyorsanız “Resimleri yükle” ve “Flash player” ayarlarını da kendinizce düzenleyebilirsiniz.

Chrome tarayıcı kullanıyorsanız da şu yolu izlemelisiniz:

Telefonunuzdan tarayıcınızı açın. Sağ üstte bulunan üç nokta üst üste şeklindeki Menü’ye tıklayın. Seçeneklerden ‘Ayarlar’ı bulun ve işaretleyin. Açılan ekranda ‘Gelişmiş’ grubunun altında ‘İçerik ayarları’nı göreceksiniz. ‘Pop-up’ları engelle’ seçeneğinin yanına bir ‘tik’ koyarak, bunu seçin. Böylece Pop-up engelleyicisini aktifleştirmiş olacaksınız. Ayrıca veri kullanımını azaltmak için Ayarlar ana menüsüne geri dönüp ‘Bant genişliği yönetimi’ni seçin. Açılan ekrandan ‘Veri kullanımını azalt’ seçeneğini işaretleyin. Böylece,  internet üzerinde gezinirken daha az veri harcayacaksınız.

Root’lu cihazlar için:

Reklamları aşmanın ikinci yolu için cihazınızın root’lu olması gerekiyor. Eğer cihazınız root’luysaAdaway uygulamasının ‘.apk’ dosyasını indirerek kurabilirsiniz. Bu işlemi tamamlamak için “bilinmeyen kaynaklar” seçeneğini (Ayarlar> Güvenlik) aktifleştirmelisiniz. Uygulamayı yükledikten sonra Superuser izni vermeniz gerekiyor. Bu işlemide hallettikten sonra, reklamları engellemek için tek bir tuşa basmanız yeterli. “Downloadfilesandapply ad blocking” seçeneğini seçtiğinizde, uygulama reklamların engelleneceği sitelerin genel listeleri indirilecek ve reklamlar engellenmeye başlayacak. Ayrıca “Black” (kara) ve “White” (beyaz) listelerine ekleyeceğiniz internet sitelerindeki reklamlar ya engellenecek (kara liste), ya da bir site güvenilir kabul edilip reklamları oynatmasına izin verilecek (beyaz).

Kaynak : Androidciyiz.netBir Cevap Yazın