Android sistemin piyasaya çıkan son versiyonu olan Android4.4. (KitKat) ile cep telefonları artık daha da size özel hale geldi. Önümüzdeki günlerde piyasaya çıkması beklenen Android L ile ise telefonun batarya ömrü uzayacak.

Google tarafından, Estetik ve Büyüleyici sloganıyla geçtiğimiz yılın sonlarında piyasaya sürülen Android4.4. (KitKat) halen en son android sürümü olarak, pek çok telefon üreticisi tarafından kullanılıyor. Bu sürümde, film ya da müzikler Chromecast’e aktarılırken, ekran kilitlendiğinde, albüm kapağı ya da film afişi tam ekran olarak telefonumuzda duruyor. Yoğun İçerik özelliği sayesinde telefon ekranında görmek istediğiniz dışındaki her şey otomatik olarak gizleniyor. Bellek optimizasyonu sayesinde internette dolaşımlarda, oyunlarda takılma yaşanmıyor. Tüm SMS ve MMS mesajları, videolar tek yerde toplanırken, animasyonlu GİF gönderme imkanı da sağlıyor. Renkli Japonca karakterler olan Emojiler de Google klavyede yerini aldı. Cep telefonundaki belgeler, yazıcıdan çıktı olarak alınabiliyor. Quickoffice ile cep telefonunuz ofisiniz haline geliyor. IR (Kızılötesi) özelliği bulunan tefelonlar, artık odanızdaki tüm cihazlarınız için uzaktan kumandaya dönüşüyor.

Önümüzdeki ay piyasaya çıkması planlanan Android L uygulaması ile pek çok cep telefonu kullanıcısının kabusu olan batarya ömrüne çözüm bulunacak. Android L ile batarya ömrü optimize edilecek. Böylece cep telefonu daha uzun süre kullanılabilecek. Android L’nin en büyük değişikliği kilit ekranında yaşanacak. Cep telefonları kilitli konumdayken daha fazla bildirim kilit ekranında gözükecek ve  bildirimler, kendi eylem düğmeleri ile birlikte ekranda olacak. Ayrıca Android L ile birlikte son uygulamalar menüsünde de uç boyutlu görünüm yeniden tasarlandı. Android L ile,  HD (Yüksek çözünürlüklü) oyunlarda daha kaliteli görüntü yakalamak için, grafik motorunda da önemli gelişmeler yaşanacak. Böylece HD oyunlar daha bir zevkli olacak.

Halen Android işletim sisteminde son nokta KitKat4.4. olarak bulunuyor. Önümüzdeki ay ise, belki kasım ayı Android’deki son nokta Android L olacak. Google yeni sürüm çıkarana kadar son nokta L olacak.

ANDROİD NEDİR?

Akıllı cep telefonları başta olmak üzere mobil cihazların işletim sistemi olarak basitçe açıklanabilecek olan ‘Android’, kelime olarak ‘İnsan görünümünde robot’ anlamına gelmektedir.Linux tabanlı mobil cihazlar için, 2007 yılında geliştirilen Android işletim sisteminin en büyük özelliği telif hakkı olmayan açık kaynak kodlu olmasıdır. ‘.apk ‘ dosya uzantısı kullanan Android işletim sistemi, sürekli yeni versiyonlar üreterek, piyasaya çıkmaktadır.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz