251 views / 22 Nisan 2015,Çarşamba / Yorum : 0

Android’li bir cihaza sahipseniz, uygulamaları pek çok zaman Google Play’den yüklüyorsunuzdur. Fakat, bazı sınırlamalar, belli uygulamaları cihazlarınıza yüklemenin önüne geçebilir. Örnek vermek gerekirse bir uygulama, Türkiye’de indirilemiyor olabilir ya da Google Play, cihazlarınızın uygulama ile uyum içerisinde olmadığınız belirtebilir.

Artık, bu kısıtlamaları aşmanız mümkün olacak. APK dosyaları, en kolay tanımla, Android işletim sistemlerine kurabileceğiniz uygulamaların kurulum verileridir. Aslında siz Google Play üzerinden bir uygulama kurarken de bu dosya kullanılmaktadır fakat siz bu durumun farkınde değilsinizdir. Normal yollardan, Google Play üzerinden APK dosyası indirilmez. internetten, güvenilir bir kaynaktan indirmeniz mümkündür.

APK dosyasını cihazınıza indirip çalıştırmanız, o uygulamayı kurmak için yeterli olacaktır.

Peki, APK dosyası indirme ile alakalı bilinmesi gereken neler var?

APK dosyalarını indirmek, ne işe yarayacak?

APK dosyalarının sadece uygulamaların ve farklı oyunların korsan diye tabi edilen sürümlerini edinmek için işe yaradığını düşünüyorsanız, tekrar düşünmenizde fayda var. Google Play uygulamasının kolaylığını bir kenara bırakıp APK indirmenin birçok sebebi olabilir. İşte bu sebeplerden bazılarını inceleyelim:

– Mobil veri kapasiteniz tükenmiş ise,

– Cihazlarınızın uygulamalarını çalıştırmasına rağmen Google Play tersini söylüyorsa

– Uygulamanın yer sınırlaması bulunuyorsa,

– Android işletim sistemli tabletiniz Google Play uygulamasını desteklemiyorsa.

İndirmiş olduğunuz bir APK dosyasını yüklemek için önce Ayarlar seçeneğine> sonrasında ise Güvenlik ekranında bulunan Bilinmeyen Kaynaklar noktasını etkinleştirmeniz gerekmektedir. APK dosyasını yüklemenizden hemen sonra Bilinmeyen Kaynaklar alanını güvenliğiniz için inaktif duruma getirmenizde fayda var.

Web browser eklentisi ile yükleyin

Bir Chrome eklentisi olma özelliğini taşıyan APK Downloader ile APK dosyalarını kolaylıkla Google Play üzerinden indirebileceksiniz. Eklentiye Google kullanıcı isminiz ve şifreniz ile oturum açtıktan hemen sonra, cihazınız içerisinde *#*#8255#*#* şifresini yazarak Android ID numarasını öğrenmeniz gerekmektedir. Bu rakamı Chrome eklentisinin içine girdikten hemen sonra Google Play uygulamasına girdiğinizde görünen “Download APK” noktasını kullanabilirsiniz.

Başka bir web sitesinden indirin

Chrome ve Firefox için farklı eklentiler de sunmaya devam eden Evozi’s APK Downloader‘ın kendi web sitesinde APK dosyalarını indirmek için bir araç bulunmaktadır. Bu işlem için tek yapmanız gereken, indireceğiniz uygulamayı PC’nizin web browserine Google Play üzerinde bulup, adres alanındaki URL linkini kopyalamak olacaktır.

Kaynak : Androidciyiz.netBir cevap yazın