162 views / 17 Nisan 2015,Cuma / Yorum : 0

Türk Silahlı Kuvvetleri askerler için hangi model cep telefonlarına izin verecek? Askerlik döneminde telefon kullanma hakkı ne zaman serbest olacak ve hangi cep telefon modelleri kullanılabilecek?

TSK tarafından geçtiğimiz haftalarda yapılan açıklama sonrasında artık askerler için cep telefonlarına kısmi olarak serbestlik getirilecek. Veri alış-verişi olmayan eski tip cep telefonları askerlik döneminde kullanılabilecek. Cep telefonu kullanacak olan askerler önce telefonu TSK’ya onaylatacak sonrasında sadece belirleyecekleri numaralar ile iletişime geçebilecekler.

Ülkemizde satışı yapılan telefonların %80’inin akıllı telefon olması sebebi ile piyasada oldukça az sayıda yer alan eski model telefonların fiyatının artması bekleniyor. TSK’da görev yapan ortalama 400.000 erin temin durumu gündemde olan cep telefon tipinin oluşacak istek ile 40 milyon Türk Lirası gibi bir pazar oluşturması beklenmektedir. Konu ile alakalı MOBİSAD Genel Sekreteri Ömer Kanvas; bu şartlara uyan cep telefonlarının genellikle ülke dışında üretildiğini açıkladı.

Yurtdışından Türkiye’ye getirilen her telefondan 120 Türk lİrası gibi bir harç alınması sebebi ile fiyatı yükselen cep telefonlarının ülke içerisinde nasıl temin edileceği merak edilmektedir. TSK yapacağı bu telefon düzenlemesi ile askerlere mesai saatleri haricinde telefon ile görüşme olanağı verecek. Kışlada cep telefonu belirli zamanlar ve şartlar altında kullanılacak. Tatil zamanlarında ve bayramlarda erlerin cep telefonları gün boyu açık kalabilecek. Sim kartları ile erler ve erbaşlar 5’i cep telefonu numarası olmak kaydı ile toplamda 7 adet numaraya erişebilecekler. Farklı numaralar için kısıtlama getirilecek.

Kaynak : Androidciyiz.netEtiketler: ,

Bir cevap yazın