475 views / 23 Nisan 2015,Perşembe / Yorum : 0

AMOLED ekranlar, son zamanlarda “burn-in” olarak nitelendirilen sıkıntının kurbanı olabiliyorlar. Oldukça sık bir şekilde görüntülenen görsellerin ekranda iz bırakması ile sonuçlanan burn-in sıkıntısını engelleyebilecek bazı uygulamalar ve yöntemler bulunuyor.

Burn-in sorunu neden gerçekleşmektedir?

AMOLED ekranlarda yer alan ışık yayan pikseller, süre içinde tutarlılıklarını kaybetmeye başlarlar. Bu durum kısmen piksellerin aynı orantıda zayıflamamasından kaynaklanır. Navigasyon ile durum noktaları devamlı olarak ekran üzerinde gösterildiği için, öncelikle bu noktaların bulunduğu bölgedeki pikseller eskimektedir.

Kullanıcı arayüzünde bulunan düğmelerin beyaz renk olması, bu duruma katkıda bulunmaktadır. Beyaz renkteki ışığı oluşturmak için birbirine yakın olan Kırmızı, mavi ve yeşil renk, aynı anda yakılmaktadır. Kırmızı pikseller maksimum ömre sahiptir, onu yeşil renk pikseller izler ve en hızlı eskiyen renk pikseli mavidir.

AMOLED ekranların ömrünü uzatmak için hangi yolları kullanmalıyız?

Temel noktalar

AMOLED ekranların ömrünü uzatmak için yapabileceğiniz öncelikli hamle, ekran parlaklığını azaltmak olacaktır.

“Immersive” modu

Android cihazlarda yer alan “Immersive” modu, arayüzün alt ve üst tarafındaki çubukları ortadan kaldırmaktadır. Google, bu işlevi uygulama olarak sunduğu için, kalıcı olan çubukları ortadan kaldırmamız için, her uygulamanın ayarını farklı olarak yapmak gerekiyor.

Gezinti çubuğunu kaldırabilme özelliğini bulunduran uygulamaların başında GMD Immersive gelmektedir. Android arayüzünün alt kısmında bulunan çubuğu görünürden kaldırabilme özelliğini taşıyan GMD Immersive, ekranın üstünden ya da altından parmağınızı iç kısma doğru sürdüğünüzde onu tekrardan görünür yapabiliyor.

Duvar kağıdınızı değiştirebilirsiniz

Colors uygulaması sayesinde, duvar kağıdınızı düz sade bir renkle değiştirmenize imkan tanıyor. Siyah renkte bir duvar kağıdı kullanarak hem ekran ömrünüzü, hem de pil ömrünü uzatmanız mümkün olacaktır.

Kaynak : Androidciyiz.netBir cevap yazın