188 views / 03 Eylül 2014,Çarşamba / Yorum : 0

Android bir yeni uygulaması da cep ilaç dır. Bu uygulama sayesin de artık ilaçların prospektüsünü okumayı sevmeyen kişilerin ilaçların içeriğine artık çok daha fazla kolay bir şekilde erişebilecekler. Bu uygulama sayesinde artık eliniz de bulunan bir ilacın içeriği hakkında çok kolay bilgi sahibi olabilecek veya bir rahatsızlığınız için hangi ilacı kullanmanız gerektiği hakkında bilgi alabileceksiniz. Bu uygulama tıp bilgisi olmayan insandan ve tıp alanın da çalışan insana kadar fayda sağlayabilecek bir android uygulamasıdır.

Uygulama içerisinde neredeyse on bin ilaç bilgisi barındırmaktadır.

Bu uygulamayı kullanırken yapmanız gereken tek şey bilgi almak istediğiniz ilacın adını yazmak. Adını yazdığınız ilacın anında içerik bilgilerine ulaşabilirsiniz. Bir rahatsızlığınız var ve ilaç bulmak istiyorsunuz, rahatsızlığınız adını yazarak ilaç araması yapabilirsiniz. Ekranda rahatsızlığınız ile ilgili gelen ilaçlara tıklayarak ilaçların içeriklerini inceleyebilirsiniz. Uygulamayı kullanırken Türkçe olarak aram yapmanız gerekmektedir.

Uygulamanın otomatik tamamlama özelliği bulunmaktadır. Mesela bir ilaç arayacaksınız ama ilacım tamamen adını bilmiyorsunuz, başındaki birkaç harfi yazmanız yeterli olacaktır, sistem size kendisi kelimeye tamamlayacaktır.

Uygulamanın bir diğer özelliği ise 2D barkodları okuyabilmesidir. Eğer elinizdeki ilacın 2D barkodu varsa barkodunuzu okutarak da ilacın içeriğine ulaşmanız mümkündür.

Yine bir diğer özelliği ise size ilacım prospektüsünü verirken, ilacın firmasını, fiyatını ve etken maddelerini de göstermektedir. İlacın adını yazdığın da hangi firmaya ait olduğunu görebilirsiniz, ait olan firmaya girerek firmanın diğer ilaç listelerini ve ilaçların detaylarını da görebilirsiniz.

Girdiğiniz ilaca eşdeğer olan ilaç listelerini de görmeniz mümkündür. Listede ki ilacın üzerine tıklayarak bu ilacın da detaylarını inceleyebilirsiniz.

Uygulamanın ilk çıktığı zaman içerisinde 2008 yılından toparlanmış olan ilaç bilgilerini barındırmaktaydı. Şu an ise kendisini daha da çok yenileyerek yeni veritabanına birçok yerden yeni prospektüs bilgileri ekleyerek güncel olacak şekilde oluşturulmuştur.

Uygulama kendine yeniledikten sonra biraz fazla yer kaplayan bir uygulama olmuştur. Bunun nedeni ise içerisine çok sayıda yeni özellikler eklemiş olması ve içerisinde bulundurduğu ilaç sayısının hemen hemen 5 katına çıkarılmasıdır.

Kaynak : Androidciyiz.netBir cevap yazın