185 views / 27 Nisan 2015,Pazartesi / Yorum : 0

Bu yazımız içerisinde, mükemmel videolar çekmek için mutlaka uyulması gereken bazı basit kaideleri hatırlıyoruz…

Dikey Video Çekimi Yapmayın

Eğer bir video çekerken cep telefonunuzu dikey olarak tutuyorsanız, yanlış bir hareket yapıyorsunuz. Resim modu olarak kayıt yapacağınız bir video, ekran üzerini tam olarak örtmediğinden ötürü izleyen kimselerin bu videodan zevk alması nerede ise imkansız bir duruma getirmekte ve kötü bir videonun ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Mikrofonunuz Açık Olsun

Video çekimi yaparken cep telefonunuzu yan tutmanın diğer tehlikeli bir yanı ise, elinizi cep telefonu üzerinde nasıl tuttuğunuzdur. Çünkü doğru bir şekilde elinizi yerleştirmediyseniz, cep telefonunuzun mikrofonlarından birini kapatıyor olma ihtimaliniz oldukça yüksek olacaktır.

Çoğu akıllı telefonlar, birden çok mikrofon bulundurmaktadır. Yani çektiğiniz video içerisinde ses önemli bir yer tutmuyor ise bu büyük bir sorun olarak gözükmeyecektir. Fakat, mikrofonların nerede bulunduğunu bilmek ve ellerinizi mikrofonların bulunduğu kısma göre yerleştirmek, yapacağınız video çekiminin kendini göstermesi için büyük yarar sağlayacaktır.

4K Teknolojisini Ne Zaman Kullanmalıyız?

Çoğu akıllı telefon, video çözünürlüğünü 4K teknoloisine çıkartmanıza izin verir. Bu durum videonuzun gelecek zamanlarda da düzgün bir şekilde gözükeceğini garantilemenin farklı ve güzel bir yoludur. 4K yüzünden bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz. 4K video çekimlerin, işlemci hacmi ve depolama kısmı adına pek cimri olmamalarının yanı sıra, pek çok telefon 4K’yı sunmak için genellikle video düzenlemesi ve denge gibi özelliklerden vazgeçer. Bunun manası da, 4K olarak video çekimi yaparken eliniz titriyorsa ya da hızlı hareket eden bir objenin videosunu yakalamak için uğraşıyorsanız, bu çözünürlüğü aktif etmeden elde edebileceğinizde daha kötü bir video çekimi ile karşılaşabilmeniz mümkün olacak.

Nefesinize ve Ses Seviyenize Dikkat Edin

Bir video çekimi yaparken koşuyor olabilir ya da normalde de sesli nefes alan biri olabilirsiniz. Buradaki en önemli nokta, çıkartacağınız seslerin video çekimini ne şekilde etkilediğinin farklında olmaktır. Örnek vermek gerekirse, kamerayı yüzünüzden yaklaşık 60 cm uzaklıkta tutarken yüz mt ilerdeki birine seslenmek, kaydınızı seyrederken kulaklarınızda bir takım sorunlar yaratabilecektir. Sessiz bir alanda çekim yaparken, cep telefonu kameranız nefesinizin farkına vararak, kaydedeceğiniz video çekiminden ziyade nefesinize odaklanma yapabilir.

Bu sorunun en kolay çözümü ise, çıkarttığınız seslere ve kameraya olan yakınlık durumuna dikkat etmek olacaktır.

Kaynak : Androidciyiz.netBir cevap yazın