Google Play uygulamasının çocukların çok daha güvenle kullanabileceği bir sürümünü geliştirmeye çalışan Google, bu konuda geliştiricilerin de yardımını bekliyor. Şirketin geliştirici sayfasında yer alan açıklamaya göre, uygulamalarını belli reklam ve içerik yönergelerini karşılamaları durumunda bu özel mağazaya kolayca ekleyebilecekler.

Yeni sürümünün tam anlamı ile nasıl çalışacağı pek fazla bilinmese de Google’a göre burada yer alacak uygulamalar, şu altı kategoriye ayrılacak:

Müzik ve Video
Aksiyon ve Macera
Akıl Oyunları
Yaratıcılık
Eğitim
Pretend Play

Google Play’de şu anda aktif olarak bulunan Aile Oyunları alanı ise bu sene itibari ile kapatılacak.

Sadece içeriklerin değil, çıkacak olan reklamların da çocuk dostu olması, cinsellik, şiddet, kumar gibi zarar verici içeriklerin yer almaması gerekiyor. Bundan daha da önemlisi uygulamaların ilgi alanlarına bağlı olan reklam içeriklerini kullanmaması ve içerikten ayırt edilebilmesi koşulu gerekiyor.

Şirket 2 ay önce YouTube’un çocuklara özel olarak geliştirilen sürümünü ortaya çıkarmıştı. Fakat 2-3 hafta sonra çıkacağı söylenen Google Play mağazasının çocuk versiyonu, çocuklarının ne yaptıklarını kontrol etmek isteyen aileler için, kullanıcı profilleriyle beraber, çok daha faydalı bir işlev olabilecek.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz