3.041 views / 29 Aralık 2012,Cumartesi / Yorum : 0

GALAXY NOTE 2: EXYNOS4 AÇIĞI, TEK TIKLAMAYLA ROOT, ÖNEMLİ BİLGİLER VE ÇÖZÜMLER

Exynos4 işlemciye sahip cihazlarda (Galaxy S3, Note 2 vs gibi) çok önemli bir açık bulundu. Bu açık sayesinde de bildiğiniz gibi cihazda hiç bir ek işlem gerekmeden root yapılabiliyor tek tıklamayla. sadece root yapmak da değil, isteyen herhangi bir uygulama root iznini size sormadan kullanarak tehlike oluşturabiliyor.
Şimdi bazı açıklamalara geçeyim…

1- ROOT OLAYI
Bu açık yüzünden cihazda önceden varsayılan olarak root izni her kullanıcı için zaten verilmiş vaziyette. Yani cihazınız rootlu da olsa rootsuz da olsa önemli değil. sizin kendi kullanıcı hesabınızla aslında gizli bir root yetkiniz var. İşte bu açığı kullanarak @chainfire isimli geliştirici (CF-Root Geliştiricisi) bir uygulama yazdı ve tek tıklamayla cihazınız bu sayede root oluyor. Peki bu güzel bir haber mi? Tabi ki hayır…

2- TEHLİKE NEDİR TAM OLARAK
Bu açık yüzünden dediğimiz gibi cihazınızda en basitinden herhangi bir uygulama bile size hiç sormadan root izni alarak önemli bilgilerinize erişebilir, telefonda dilediği gibi at koşturabilir. Buna engel olabilecek herhangi bir önlem alınmamış. Bakın tekrar ediyorum cihazınızın ROOTLU YA DA ROOTSUZ OLMASI ÖNEMLİ DEĞİL. İki durumda da cihazınız çok büyük bir tehlike altında.

3- KORUNMAK İÇİN ÇÖZÜM: ROOT YAPIN
– Cihazınızı derhal ROOT YAPIN. Bunu isterseniz Odin iya da Galaxy Note 2 Toolkit yöntemi ile (yani klasik yöntem ile) isterseniz de Chainfire’ın ExynosAbuse isimli uygulamasını indirerek sadece tek tıklamayla da yapabilirsiniz.
– ExynosAbuse ile ROOT yapmak için: Uygulamayı açın ve “ROOT DEVICE” yazan yere tıklayın, bu kadar basit.
– Root yaptıktan sonra SuperSU uygulaması da yükleneceği için artık root izinleri kontrolünüz altındadır. Yani rootsuz cihazlarda o açığı kullanarak gizlice root yapmak isteyen uygulamalar SuperSU uygulaması sayesinde root izni isteyecek ve bu sayede sizden habersiz bir olay dönmeyecektir.
– Fakat SuperSU’ya rağmen bile yine de root iznini aşarak bu bahsi geçen açık yardımıyla root alma ihtimali de söz konusu. bu ihtimalden de tamamen korunmak için tekrar ExynosAbuse uygulamasına ihtiyacımız var. Uygulamayı açın ve “Disable Exploit On Boot” seçeneğini aktif hale getirin. Bu seçenek ile telefon her açılışta daha hiç bir uygulama devreye girmeden önce açık otomatik kapatılmış olacak. Bunun ardından “Disable Exploit” seçeneğini de aktif hale getirin. Bu da o an için açığı açıp kapatmaya yarayan bir seçenektir.

4- KAMERA SORUNU ÇÖZÜMÜ
Bu arada önemli bir sorun da kamerayla ilgili. Bu açığı kapattığınız an ön kamerada sorun olmamasına rağmen arka kamera çalışmıyor ve ekran yemyeşil oluyor. Aslında resim çekerseniz resim yine normal çıkıyor ama çektiğiniz an neyi çektiğinizi göremiyorsunuz. Bunun çözümü de basit. Kameraya ihtiyacınız olduğu an ExynosAbuse uygulamasını açın ve “Disable Exploit” seçeneğini pasif hale getirin. Kamerayla işiniz bitince de tekrar aktif hale getirin. Fakat “Disable Exploit On Boot” seçeneğini değiştirmeyin. O hep aktif kalsın.

ExynosAbuse v1.20 Uygulama İndir: http://www.mediafire.com/?q7vvcoh4vw4z111

Kaynak : Androidciyiz.netBir cevap yazın