Günden güne kullanımı oldukça artış gösteren akıllı zihazlarda açık Wireless ağlarında cihazınızı her zaman güvende göremeyebilirsiniz. Fakat, Google firmasının Android 5.1 güncellemesine eklemiş olduğu yeni bir özellik firmanın bu alanda atılımlar yaptığının bir göstergesi olarak karşımıza çıkıyor.

Firmanın geçtiğimiz zamanlarda yayınlamış olduğu Android 5.1 güncellemesi Android cihazlarınızda sanal Ağ kurmanızı sağlayan bir hizmet başlatmış oldu.

Ünlü Pocketables sitesi haber editörü Google Bağlantı Hizmetleri isimli sistem uygulamasını Nexus 6 telefonu ile ana ekrana kısayol simgesi yapmak için kullanılan QuickShortcutMaker isimli uygulama ile açma yöntemini uygulamış. Nexus 6 cihazlarında Google Bağlantı Hizmetleri için ufak bir kısayol oluşturup uygulamayı başlatmış. Bu uygulama açıldıktan hemen sonra kullanıcı Verileriniz açık WiFi ağında Google VPN üzerinden oldukça güvenli bir şekilde iletilecektir yazılı bir mesaj ile karşılaşmış.

Ekranda yer alan mesajı onayladıktan hemen sonra açılan farklı bir pencerede hizmetin şuan kilit durumunda olduğunu gören kullanıcılar Daha fazla bilgi edinin butonuna tıkladığında her zamanki Google destek sayfasına yönlenderilmiş. Maalesef ki, bu işlemler sonrasında kullanıcı Google VPN hizmetini aktif duruma getirememiş.

Google şirketinin bu hizmeti bir sonraki Android serisi ile birlikte başlatmayı planlamış olabilir. Hatta firmanın bu özelliği üçüncü ay içerisinde ABD ülkesinde Sprint ve T-Mobile gibi ünlü operatörlerin altyapılarını kullanarak oluşturacağı söylenen kendi Wireless ağında kullanması da mümkün olacak.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz