2.295 views / 03 Mart 2014,Pazartesi / Yorum : 0

Amerika Birleşik Devletleri uzay ajansı Nasa’ya ilişkin Kepler teleskobunun Güneş Sistemimizin dışarısında 715 güncel gezegen saptama ettiği belirlendi .

 

Bu epeyce büyük tek sayı

İlk diğer -gezegenin keşfedilmesinden itibaren geçtiğimiz tahmini yirmi sene içerisinde uzmanlar binin belli bir süre üstünde güncel hayat saptama edildiğini öne sürmüştü . Kepler’in en son saptama ettiklerinin hepsi çok gezegenli sistemlerde; şunlar yalnızca 305 yıldızın yörüngesinde.

 

Yeni gezegenler

Bunların % 95’i Dünyamızın 4 sert yarıçapına sahip durumda olan Neptün’den daha minik . Güncel gezegenlerin dördünün yarıçapı Hayat’nın 2,5 katından çok az . Ve şunlar “yaşanabilir alanda ” keşfedilen güneşlerin yörüngesinde. Yaşanabilir bölge ifadesi tek yıldızın çevresinde suyun sıvı/akışkan durumda kalabildiği bölge için kullanılıyor. Bu gezegenlerdeki vaziyetin bu şekilde olup meydana gelmediği ise kesinlikle olarak bilinmiyor.

 

Kepler’in merceğinden

Kepler’in amaçları onlarca ışık senesi uzaklıkta . Bu da çok ayrıntılı analiz için çok uzak. Kepler uzay teleskobu 2009 senesinde 600 milyon dolar değerinde tek proje çerçevesinde kullanım alanına sokuldu. Görevi Samanyolu Galaksisi’nde hayat ebatlarındaki gezegenlerin mümkün rakamını değerlendirmekti. Çarşambadan öncesinde Kepler uzay arabayı 246 diğer -gezegenin varlığını teyit etmişti.

 

Gezegen sayısı süratle artıyor

Şimdi bu sayı 96bir’e çıktı. Bu en son 20 senedir kapsamında gerçekleştirilen bütün buluşların yarısından daha çok . Kepler önce çalışmalarına başladığında kesinleşen gezegenlerin sayısı çok azdı. Fakat “çokluk ile doğrulama” olarak isimlendirilen güncel tek istatistik yaklaşımı yardımıyla Çarşamba bugünü izah eden güncel gezegenlerin dökümünde tek anda artış oldu.

Kaynak : Androidciyiz.netBir Cevap Yazın