580 views / 24 Şubat 2014,Pazartesi / Yorum : 0

Avrupa Uzay Dairesi (ESA) güneş sistemimizin ötesinde on binlerce gezegen bulabilecek bir teleskobu 2024 senesinde uzaya fırlatmaya hüküm verdi.

 

ESA bilim siyaseti heyetinin hükmüne yönelik , Plato (PLAnetary Transits and Oscilliations) diye isimlendirilen teleskop 2024 senesinde bir Soyuz roketiyle fırlatılacak.

 

Bu teleskop ya da gözlemevi fikrine, senelerce birden fazla çeşitli proje teklifi incelendikten sonra varıldı.

 

Projenin yaşama geçirilmesi ESA’ya büyük ihtimal 600 milyon euronun belli bir süre üstünde bir paraya malolacak, ancak fert ülkelerin malzeme ve donanım katkıları da hesaba katıldığında bu bütçe bir milyar euroya yaklaşmış olacak.

 

Uzay bilimciler şimdiye civarı güneş sisteminin dışarısında bini aşkın gezegen buldular , ancak bunlardan hiç biri ebatları ve bizimki benzeri bir güneşe yakınlıkları durumundan dünyaya benzemiyor. Plato’nun hedefi ise bunu değiştirmek.

 

Teleskop özel olarak “yaşanabilir bölge içerisinde ” başka bir deyişle bir yıldızın çevresinde suyun sıvı/akışkan şeklinde kalabilmesinin şartları durumda olan alanda , kayalıklı gezegenler bulmaya programlanacak.

 

Warwick Üniversitesi’nin Plato Bilim Konsorsiyumu’na başkanlık eden araştırmacı Dr. Don Pollaco “Plato ile ilk defa , güneşe aynı yıldızların çevresinde , üstünde yaşanabilecek gezegenler arayacak, başka bir deyişle oralara hayat türlerini saptayabilecek civarı detaylı bakmayı deneyeceğiz” diyor.

 

Dr. Don Pollaco uzay araştırmalarında Plato ile güncel bir sayfa açıldığını ifade ederek , şu şekilde devam ediyor: “Şu anne civarı bulunan minik gezegenlerin anında hiç birinin karakterini elimizdeki bilişim ile kesinleştirmek olası değildi. Plato bu alandaki icraatların niteliğini tamamıyla değiştirecek ve dünyaya aynı çok gezegenin saptama edilmesini ve atmosferinde hayat işaretleri aranabilmesini temin edecek .

 

“Plato ile belirlenmiş gezegenler, bize gezegenlerin evrimi konusundaki teorilerin geçerliliğini muayene etme, evrendeki minik gezegen çeşitlerini, ve dünyaya aynı gezegenlere ne sıklıkta rastlanabildiğini belirleme imkanı verecek.”

 

Plato esasında bir bir teleskop değil, bir bir uydu üst kısmına oturtulmuş, 34 teleskop yerleştirilmiş bir tür gözlemevi.

 

Bununla uzayın çok kapsamlı bir bölümünün taranması ve en yakınlardaki en parlak yıldızların aranması hedefleniyor .

 

Gözlemevi bu yıldızları takip edilecek ve ışığındaki minik kırpışmalar benzeri , çevrelerinden gezegenler geçtiğine işaret eden ipuçlarını incelemeye alacak.

 

Bu projenin mühim bir bölümü güneşe aynı yıldızların detaylı olarak incelenmesi ve titreşimlerinden faydalanılarak yıldızların yapısı ve özelliklerinin anlaşılması olacak.

 

Asterosismoloji isimiyle malum bu gözlemler, kayalık gezegenlerin özelliklerinin iyice anlaşılabilmesi için gereken kilit verileri temin edecek .Misyonun öncülüğünü Alman uzay dairesinden Dr. Heike Rauer yapacak.

 

Plato’nun tasarılanan önümüzdeki nesil uzay teknolojileriyle de uygun olacağı tahmin ediliyor .

 

Bunlar içinde Şili’de inşa edilecek ve tekrardan 2024 senesinde hizmete geçmesi tasarılanan E-ELT (European Extremely Large Telescope) teleskobu da var. Bu teleskop Plato’nun keşfedeceği gezegenlerin atmosferini inceleyebilecek.

 

Avrupa Uzay Dairesi son olarak , Plato’nun son tasarımını geliştirdikten sonra üretimini kimin yapacağını tespit edilecek .

Kaynak : Androidciyiz.netBir cevap yazın