602 views / 24 Şubat 2014,Pazartesi / Yorum : 0

Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Havacılık ve Uzay Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi (UZAYTEM) aracılığıyla insansız gökyüzü aracı inşa edildi . Proje Koordinatörü Cevat Sunol, “Türkiye’de üniversitelerde üretilen bu ebatlarda yabancı insansız gökyüzü aracı yok. Belki ileride bu uçağın seri imalatını inşa ederek tek sürü ek olarak çeşitli tek ilke de imzasını atabiliriz” diye konuştu .

 

Samsun OMÜ UZAYTEM, Türkiye’de üniversiteler aracılığıyla yapılmış durumda olan en kocaman insansız gökyüzü aracı meydana geldiği iddia edilen aracı geliştirdi . OMÜ’de öğretim görevlisi durumda olan ve UZAYTEM Arge Merkezi’nde proje mühendisi olarak vazife yapan Proje Koordinatörü Uçak Mühendisi Cevat Sunol, yapımı 8 ay aynı ritimde devam eden insansız gökyüzü aracıyla alaka haber verdi. UZAYTEM Arge Merkezi aracılığıyla tasarımı ve yapımı yapılmış durumda olan insansız gökyüzü aracının yüzde 100 türk malı tek proje meydana geldiğini vurgulayan Cevat Sunol, ” Üstünde turboprop motor yer alıyor . Proje, motorun testi amaçlı gerçekleştirildi.

 

Uçağımız 6 metre kanat açıklığına, 180 kg maximum kalkış ağırlığına sahip. Bununla Birlikte 30 kilo yük transfer ve 8 saat havada kalabilme kapasitesine sahip. Bu ebatları ve kabiliyetleri ile hâlâ kullanılmakta durumda olan strateji araçlarla eş ebatlarda diyebiliriz” diye konuştu .

 

Tasarım çalışmalarının tamamıyla üniversite içerisinde gerçekleştirildiğini söyleyen Sunol, “Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi ve Sivil Havacılık Dik Okulu’ndan yardım alarak, UZAYTEM Arge Merkezi’nde dizayn çalışmalarını bitirdik . Bu icraatların sonrasında 3 ay benzeri az tek zamanda UZAYTEM Arge Merkezi’nin içerisinde durumda olan kompozit atölyesinde uçağın imalatını yaptık. Merkezimizin amacı hem tek dik katma kımetli arge projeleri yürütmek, hem tek de insanlı ve insansız gökyüzü araçlarını tasarlamak, üretmektir. Bundan sonraki hedefimiz bunun için aynı kapasitelere sahip ama seri üretime ek olarak uyumlu , ek olarak dik standartlarda insansız gökyüzü aracı platformunun tasarımını ve imalatını uygulamak , bilhassa sportif amaçlı kullanılacak insanlı uçakların imalatını uygulamak ve korunma sanayine karşı dik kalifiye kompozit malzemelerin imalatını yapmaktır” diye konuşarak şu şekilde aynı ritimde devam etti:

 

“Üniversitemizin bu konuyla alakalı tek sürü önemli desteği var. Bu yardımın artmasını da bekliyoruz. Bu Sayede ek olarak dik katma kımetli projeleri yapabileceğimizi tahmin ediyorum . Yaptığımız bu projenin Türkiye’de mühim tek km taşı meydana geldiğini tahmin ediyorum . Nedeni Ise Türkiye’de üniversitelerde üretilen bu ebatlarda yabancı insansız gökyüzü aracı yok. Belki ileride bu uçağın seri imalatını inşa ederek tek sürü ek olarak çeşitli tek ilke de imzasını atabiliriz. Ülkemizde gereksinim duyulan sportif gökyüzü araçlarının, minik uçakların ve öğrenim uçaklarının imalatını yapmayı tahmin ediyoruz . Bu bağlamda dizayn çalışmalarımız başladı. Projeler verildi. bir – bir ,5 yıl ek olarak sonra belki de burada minik uçakların havalandığını göreceksiniz. “

Kaynak : Androidciyiz.netBir cevap yazın