Qualcomm şirketinin en üst seviye işlemcisi olarak ön plana çıkan Snapdragon 810, telefon dünyasında yer aldığı zamandan bu güne kadar oldukça zor günler yaşadı. Aşırı ısınma yaptığına dair iddiaların ortada dolaştığı anda Samsung, amiral gemisi cihazında da bu işlemciye yer vermedi; bu durum sonrasında LG’nin G4 cihazında Snapdragon 810 yerine Snapdragon 808’e yer vermesi, kafaları daha çok karıştırmış oldu.

Microsoft, Sony, LG ve Motorola Destek Veriyor

Qualcomm’un pazarlama yetkilisi ile yapılan bir röportajda yaptığı açıklamalara göre Snapdragon 808 seçimi, 810’la ile alakalı olan tartışmalar başlamadan daha evvel yapılmıştı. Qualcomm şirket yetkilileri gibi McDonough da Snapdragon 810’un çok fazla ısındığına ilişkin iddiaları asla kabul etmiyor. Dahası şirket, Snapdragon 810’un ne kadar önemli olduğunu ispat etmek hedefi ile Motorola, Microsoft, Sony ve LG’nin söz konusu işlemciye destek olduğunu ve onu gelecekte piyasaya çıkacak olan cihazlarında kullanacaklarını hatırlatıyor.

İki İşlemci Arasındaki En Büyük Fark Nedir?

Geçen yıl aynı dönem içerisinde tanıtımı yapılan Snapdragon 808 ve 810 işlemciler arasında yer alan en ciddi farklardan bir tanesi, 810’un çok daha hızlı 8 çekirdekli bir işlemci olarak ön planda olması. 808 işlemcide ise 6 çekirdek yer almakta. Peki, LG G4 telefonunda 808 işlemcisinin yer alma sebebi nedir?

McDonough şirketi, Snapdragon 808 işlemcisinin seçmelerinin ana nedeninin takvimleri olduğunu ifade ediyor. 810, ilk süreçte kullanılabilir halde olduğundan LG şirketinin piyasaya sürdüğü G Flex 2 cihazında da kullanılmış. Bu durum sonrasında LG, G4 modeli için Snapdragon 808 ile 810 işlemcileri arasında seçim yapma mecburiyetinde olduğunu, sonrasında ise 808 işlemcisinde karar kıldığını ifade ediyor. McDonough şirketi, G4 cihazının fiyatı hakkında bilgi vermese de 808 işlemciden çok daha uygun fiyata sahip olan bir işlemci olması, kullanıcılara da maddi olarak olumlu olarak yansımasını sağlıyor.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz