49 views / 21 Nisan 2015,Salı / Yorum : 0

Aktif olarak kullanmış olduğumuz telefonlarda yer alan işlem gücü, NASA’nın 1960’lı senelerde insanları Ay’a yollamak için kullanmış olduğu sistemlerden oldukça güçlü durumda. Sadece birkaç yıl içerisinde 1 çekirdekli mobil işlemcilerden, 4 ve hatta 8 çekirdekli işlemcilere kadar gelmiş durumdayız. Fakat güç arttıkça yükümlülüklerimizde artmaya devam ediyor.

Güç verimliliği alanında ne kadar ileriyi gidilmiş olsa bile günümüzün mobil aletlerinde güç gereksinimlerini karşılamak, hala zahmetli bir iş olarak karşımıza çıkmaktadır. Telefonların kullanım esnasında ısınmasına ne kadar alışkın olsak da Qualcomm markasının Snapdragon 810 modelinin şlemcisinde durum biraz daha farklı.

Snapdragon 810 modeli ile alakalı aşırı ısınma sorunları, ilk önce işlemcinin üretiminin 12. ayında ertelenme durumu ile ortaya çıkmıştı. Şirket içerisinden geldiği söylenilen bir bilgiye göre Snapdragon 810 modeli, belirli bir voltaja geldiğinde normal sıcaklık seviyelerini aşıyordu. Hemen sonrasında internete sızan hız testi görüntülerinde puanlar, beklenen seviyeden düşük çıktı. Bu durumun aşırı derecede ısınmaya karşı alınan tedbir olduğu saat hızına kısıtlama ayarı gibi düşünüldü.

Kaynak : Androidciyiz.netBir cevap yazın