0 views / 09 Şubat 2015,Pazartesi / Yorum : 0

Teknoloji piyasasında yerli üretim konusunda tartışmalar cep telefonlarına odaklanırken, tablet alanında da farklı ve son derece önemli gelişmeler yaşanıyor. Cep telefonu yanında tabletler üzerinde daha fazla yoğunlaşan yerli şirketler ürünleri dünya markaları ile boy ölçüşür hale geldi.

Yerli tabletler, güçlü batarya, 4G, HD görüntü, iyi kamera ve tam dokunmatik ekran gibi özellikleriyle yabancı üretimleri aratmıyorlar. Yerli tablet fiyatları 150 Türk Lirası ile 1.000 Türk Lirası arasında değişmektedir.

Vestel, Joye, General Mobile, Casper, Exper, Reeder gibi oyuncular piyasada yeni modelleriyle boy göstermeye devam ediyor.

‘Bu sene 3.8 milyon adet satılacak’

Joye marka tablet modellerini bünyesinde bulunduran Nar Yatırım Anonim Şirketi Genel Müdürü Halil Öztürk, ülkemizde geçen sene 2.8 milyon adet tablet satışının yapıldığını belirterek, 2015 senesinde bu sayının 3.8 milyona çıkmasının tahmin edildiğini söyledi.

Bu sayılarda, Fatih Projesi haricinde yerli tabletlerin oranının %18 olduğunu ifade eden Öztürk, yerli tabletlerin 7 inç giriş seviyesi, 9 inç üst segment, 9.7, 10.1 inç orta segment gibi değişik boyut ve modellerde piyasada kolaylıkla bulunabildiğini aktardı.
Öztürk, vergiyle alakalı da “Vergide indirim bizim gibi yerli firmaları desteklemek adına fazlası ile etkili olacaktır. Ayrıca ülkemize özel tasarım, donanım ve yazılım olarak yeni ürünlerin daha fazla yaygınlaşması sağlanacaktır” dedi.

Kaynak : Androidciyiz.netBir Cevap Yazın