469 views / 27 Şubat 2014,Perşembe / Yorum : 0

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Çorlu Mühendislik Fakültesi Dekanı Özer Göktepe ve Kısım Başkanı Fatma Göktepe, Amerika’da katıldıkları incelemede gruplarıyla beraber olta ipinden suni adele geliştirdi .

 

Amerika’daki uzmanlar ile beraber olta ipinden suni adele üreten Bilim insanları , suni adele ile sıhhatten tekstile civarı birden fazla bölgede mühim başarılar elde edilebileceğini belirtti . Üretilen suni adelenin insansı robot imalatında , giyilebilir harici iskelet yapımında, gelişmiş protezlerde, felçli hasta olanlarda , kalp rahatsızlıklarında, zeki motorsuz davranış sistemlerinde kullanılması hedefleniyor .

 

İNSAN KASINDAN ÇOK DAHA KUVVETLİ

Amerika’nın Teksas eyaletinde yapılan İncelemelerde ele geçirilen icat ile insan adelesinden 117 kat daha çok yük kaldırabilme kuvvetine sahip adele ele geçirilebilecek . Bilhassa felçli ve kaslarını kullanamayan hasta olanlarda da uygulanabilecek metot ile hastalar eskiyen sağlıklarına kavuşturulabilecek. Kalp hastalıklarının rehabilitasyonunda de kullanılabilecek metot ile kalbe minik bir davranış verilerek dünya kurtarılabilecek.

 

YÜKSEK UZUNLUK VE KISALIK KAPASİTESİ

Elde edilen suni adele ipliklerinin en mühim özelliği karbonnanotüp ipliklerden de daha kudretli bir biçimde fazla yüksek uzama ve kısalma yeteneğine sahip olması. Üretilen adele ile normal insandan 30 kat daha çok uzayıp kısalma sağlanaalim, uzunca ömürlü ve yorulmayan bir kg suni adelenin ürettiği mekanik iş jet motorunun hızına eşdeğer .

 

İNSANSI YÜZE SAHİP ROBOTLAR ÜRETİLEBİLECEK

Herhangi bir daimi bozukluk sağlamayan adele ile insansı yüze sahip robotlar da cihazı olası olacak. Adele , sıcaklık , sıcaklık üretebilecek ışık, cereyan ya da kimyevi uyarıcılar ve mikrodalga ile uyarılabilirken kullanım alanlarının yaygın olması da göze çarpıyor .

 

5 YıL İÇİNDE İNSANLARDA KULLANILACAK

Kas ile harici giyilebilir iskeletler de inşa etmek olası olurken, harici iskeletler yardımıyla vatandaşlar 500 kiloyu taşır duruma gelebilecek. Patenti edinilen adelenin hayvan deneylerinin sonrasında 5 yıl içerisinde insanlarda, 2-3 yıl içerisinde de öbür alanlarda kullanılmaya başlanması hedefleniyor .

Kaynak : Androidciyiz.netBir cevap yazın