491 views / 27 Şubat 2014,Perşembe / Yorum : 0

Çin’de kullanılan Twitter benzeri Weibo isimli yazılımın sahibi Sina Corp isimli şirket, dördüncü çeyrekte reklam gelirlerindeki artışla kocaman tek büyüme belirtti . Şirketin , Ekim’den Kasım ayına civarı durumda olan dönemde net kârı 44 milyon 500 bin dolar oluyor . Geçen seneye nispeten 2 milyon 400 bin dolar yükseliş görüldü.

 

Rakamlar, Sina’nın, Weibo’yu AMERIKA BIRLEŞIK DEVLETLERI listelerine sokma ve şirketin Weibo paylarını satarak tahmini 500 milyon dolar para elde etmeyi tasarıladığı haberlerinin dolaştığı tek dönemde belirlendi .

 

Weibo, 500 milyondan pek kayıtlı kullanıcısı meydana geldiğini argüman etmekte .

 

Çin, dünyanın en kocaman web piyasası konumunda ve sosyal ağ siteleri, üyeler içinde gittikçe daha tek sürü alaka görüyor.

 

Bu alakadan yararlanmak talep eden şirketler de ürünlerinin reklamını inşa etmek ve güncel alıcılar elde etmek amaçlı bu sosyal ağları kullanıyor ve Sina benzeri şirketlerin büyümesine fayda sağlıyor.

 

Sina’nın paylaştığı en son rakamlara yönelik şirketin Weibo’ya aldığı reklam gelirleri dördüncü çeyrekte 56 milyon dolar yükseldi . Tek sene öncesine mukayese et bu rakam yüzde 163 oranında çoğalmış oluyor .

 

Sina’nın üst seviye yöneticisi Charles Chao, “Weibo’nun dördüncü çeyrekteki reklamcılık ve katma ölçüt hizmetlerinde gösterdiği dayanıklı performansı, 2013 senenini başarıyla sonlandırmamızı ve büyümemizi sağladı” diye konuştu .

 

Geçen ay yayınlanan tek rapor ise Weibo’nun üye sayısının 2013 senesinde düştüğüne işaret etmekte .

 

Çin’in İnternet Ağları Bilgi Merkezi’nden yayımlanan senelik raporda, tahmini 28 milyon kullanıcının geçen sene Weibo hesaplarını kapattığını bildiriyor .

 

Weibo’nun yükselişi kullanıcılara da bizzat kendilerini anlam etmeleri amaçlı güncel fırsatlar tanıdı. Fakat öbür taraftan da web ortamındaki karşıt görüşlü sesleri susturmaya odaklanan yöneticilerin de ilgisini çekiyor.

 

Çin hükümeti, mikroblog sitesi yazarları ve yüzlerce sosyal ağ sitesi kullanıcısının tutuklanabilmesi amaçlı tek kanun çıkardı.

 

İnternet kullanıcılarının da akıllı telefonların iletileşme yazılımlarına yöneldiğine inanılıyor.

 

Sina şirketinin yöneticisi Chao bu sene , ‘Weibo’nun üye tabanını arttırmaya odaklanacaklarını’ anlam etti .

Kaynak : Androidciyiz.netBir cevap yazın