Teknoloji gelişir iken kendine sağlam düzlemler yaratmaya da devam ediyor. Teknolojinin hangi alanında olursa olsun yeni bir gelişme demek, bu gelişmenin yanında gelecek yeni yeni kullanım alanlarının da habercisi demektir. Mesela bilgisayarlar icat edildiklerinde bu bilgisayarların kendi düzlemlerini yaratacak işletim sistemleri de ortaya çıktılar ve mevzu bahis bu işletim sistemlerinin gelişimleri, kendi aralarındaki rekabetleri, zaman içerisinde ortaya çıkan yeni işletim sistemleri vesaire, bilgisayar dünyasının vaz geçilmezleri olarak kafamıza yazıldılar. Sonuçta bilgisayar teknolojisi ile çalışan her makine, kendi işletim sistemine sahip olmak durumunda idi. Yoksa müthiş özelliklere sahip olan bir bilgisayarın hesap makinesi teknolojisinin içerisine sokulması düşünülemezdi bile. İşte bilgisayar teknolojisinin bu denli gelişmesi ve akıllı telefonların da ortaya çıkması sonucu, yeni işletim sistemlerine gereksinim duyuldu.

Windows yahut Linux gibi bilgisayar işletim sistemleri mobil telefonlar için tekrardan geliştirilmedi, çünkü bu telefonların masa üstü yahut diz üstü bilgisayarlara göre daha değişik özellikleri vardı. Hem bilgisayarlr için geliştirilen işletim sistemlerinin beraberlerinde getirdikleri virüs tehlikesini, cebinizdeki telefona bulaştırmak hiç de akıl karı olmayacaktı. Bu sebepler ile geliştirilen Android işletim sistemi, akıllı telefonlardan da daha önce birçok cep telefonunda kullanılmaya başlandı ve bu Android işletim sisteminin cep telefonu kullanıcılarına sağladığı oyun, uygulama ve internet gibi imkanlar da bu denli tutulmasına, yaygın olarak kullanımına yol açtı. Bugün neredeyse her birimizin cebinde Android işletim sistemi ile çalışan bir cep telefonu var gördüğümüz kadarı ile de kimse bu durumdan şikayetçi değil.

Aynı şekilde her işletim sisteminde olduğu gibi, mobil telefonlar için geliştirilen bu işletim sisteminin de yeni sürümleri ortaya çıkmaya başladı ve insanlar yeni Android sürümü kullanan bir cep telefonunu gördüklerine hemen almaya başladılar. Sonuç olarak Windows 7 ile Windows 95 arasında dağlar kadar fark var ve bu farkların her işletim sisteminin her yeni sürümünde de ortaya çıkması kaçınılmaz. Eski bir Androis sürümünde oynayamadığınız bazı oyunlar, yeni Android sürümünde oynanabilir duruma gelebilirler. Bunun dışında eski sürümlerde bulunmayan ve ortaya çıkana kadar var olduklarını dahi bilmediğimiz özellikler de yeni sürümler vasıtası ile hayatımıza girebilirler.

Cep telefonlarına bu denli bağımlı olmamız ve cep telefonu teknolojisinin de bilgisayar teknolojisi ile birleşerek bugünkü âlâ konumuna gelmesi sonucu, bugün internete girdiğinizde yahut salt cep telefonunuz ile oynadığınızda bir sürü Android uygulamaları ile karşılaşabilirsiniz. Kendi işletim sistemini kullanan Iphone gibi ürünlerin aksine Android işletim sistemi ile çalışan tüm telefonların hangi marka olurlar ise olsunlar, bu Android uygulamalarından faydalanmaları mümkün. Cep telefonunun imajını ve işlevlerini değiştiren Android sistemine sahip bir cep telefonunuz var ise, Android uygulamalarısayesinde herhangi bir şekilde yeni bir cep telefonuna ihtiyaç duymayacaksınız demektir. Çünkü her indirdiğiniz uygulama ile cep telefonunuz ayrı bir özelliğe daha kavuşacak, her daim yeniliğini koruyacaktır.


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz