Günümüzün en popüler ve en çok kullanılan işletim sistemine değinmek istiyorum bugün.  Google ve Open Handset Allience tarafından açık kaynak kodlu olarak kodlanan Android, günümüz telefon kullanıcılarının aradığı en büyük özelik olmuştur.

Android sistemler gerek uygulama fazlalığı, gerek esnekliği ile aldığı değeri hakkeden ender işletim sistemlerindendir. İstediğiniz onlarca uygulamayı kurarak, ihtiyaçlarınıza uygun olarak kullanabileceğiniz işletim sistemi olan Android tüm isteklerinize karşılık verecek nitelikte.

2005’de Google tarafından alınan ve 2008 de piyasaya sürülen Android İşletim sistemi en popülerler arasına girmeye başlamıştı.

Android gelişimiyle beraber kendi bünyesine birçok özellik ekledi. Son sürümlerinde  çoklu-görev (multitasking), çoklu-dokunuş (multitouch) ve Flash desteğiyle gelen Android sunduğu uygulama yoğunluğu ile de tercih sebebi olmaktadır. Her tür bağlantı türünü (GSM, Bluetooth, EDGE, 3G ve Wifi) destekleyen bir yapısı vardır. Web tarayıcı olarak bünyesinde gelen Webkit’i çalıştırmaktadır. Ayrıca  MPEG-4, MP4, H.264, MP3, ve AAC, AMR, JPEG, PNG, GIF gibi ses/video/resim formatlarını desteklemektedir.

Telefonların yanı sıra tabletlerde de kullanılan Androidin Google tarafından 2005’de satın alındığını belirtmiştik.  Daha sonra geniş uygulama yelpazesi bulunan Android için kurduğu uygulama kütüphanesi Google Play ile adını daha da duyurmuştur.

Google Play: https://play.google.com/store?hl=tr

Eğer bir android cihazınız varsa mutlaka uygulamaları kullanmalısınız. Cihazınızı geliştirip güncellemelisiniz. Android işletim sistemi, ihtiyaçlarınız için eşsiz bir kaynaktır! 🙂


CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz